Skip to Content

Makacs és piszkos – Hogyan tisztíthatók meg a legpiszkosabb tányérok a mosogatógépben?

Annak ellenére, hogy a mosogatógépnek meg se kottyan a mindennapi tányér- és evőeszköz-adag, a kimondottan koszos edények, odakozmált serpenyők és más kihívást jelentő tárgyak esetében extra erőfeszítésre lehet szükség. Tudd meg, hogyan érhetsz el hihetetlenül tiszta edényeket minden makacs folt esetében előzetes áztatási, öblítési és termékekkel kapcsolatos tippjeink segítségével.

Hogyan tisztítsuk meg odakozmált edényeinket a mosogatógépben?

Mindenkivel előfordult már – épp egy percre vesszük le a szemünket a rizottóról vagy a bugyogó paradicsomszószról és nem csak a vacsorának annyi, hanem a rozsdamentes acélon is vastag és makacs égett réteg feketéllik. Emiatt az az első gondolat, hogy örökre búcsút mondhatunk az odakozmált edénynek. Ha az odakozmált edény tényleg rozsdamentes acélból készült, szerencséd van. Egy kis áztatással, az ehhez szükséges mosogatógép-beállításokkal és a megfelelő tisztítószerrel elkerülheted, hogy a kukában landoljon az edény.

1. Általánosságban elmondható, hogy a szokásos piszkos edények öblítése vagy áztatása nem szükséges a mosogatógépbe helyezés előtt. Természetesen az odakozmált edény más tészta, ameddig lehet, áztasd langyos vízben. Ne használj mosogatószert vagy adalékot a lépés során. A víz elegendő az égett rész felpuhításához. Ha mégis az adalék használata mellett döntesz, gondosan öblítsd el a mosogatógépbe helyezés előtt, ennek kihagyása hatással lehet az eredményre.

Hogyan tisztítsuk meg odakozmált edényeinket a mosogatógépben?

2. Miután az odakozmált edény eleget ázott, kapard meg az égett részt egy fakanállal vagy spatulával a makacs réteg eltávolításához, majd egy műanyagból vagy acélból készült súrolószivaccsal is tedd meg ugyanezt.

3. Ideális esetben az odakozmált edényt csak rendkívül piszkos edényekkel mosd el. Egy összejövetelt vagy nagy vacsorát követően a legjobb megoldás egy gyors program a tányérokkal és poharakkal, valamint egy nagy teljesítményű program az odakozmált edényekkel, ragadós serpenyőkkel és piszkos sütőedényekkel. Amennyiben nincs elegendő piszkos dolog egy nagy teljesítményű programhoz, az odakozmált edényt csak nem kényes és törékeny tányérokkal mosogasd el, hagyd a borospoharakat és teáskészleteket egy következő alkalomra.

4. Ne rakd teli a mosogatógépet, és úgy helyezd el az edényt, hogy minél több hely maradjon az odakozmált edény körül, minél több víz éri annál tisztább lesz. Ellenőrizd, hogy a mosogatógép használati utasítása vagy a gyártó weboldala melyik helyet ajánlja a legpiszkosabb tányéroknak. Amennyiben nem találsz ilyet, helyezd fejjel lefelé az odakozmált edényt az alsó részre.

5. Állítsd a mosogatógépet a legnagyobb teljesítményű programra. Modelltől függően ez lehet a magas hőfokú, „alapos”, „piszkos” vagy „edények és serpenyők” beállítás.

6. A megfelelő tisztítószer mellett a forró víz az alapvető hozzávaló, ezen múlik, hogy az edények és tányérok tiszták lesznek vagy piszkosak maradnak-e. Amennyiben időbe telik, hogy meleg víz folyjon a csapból, ez a mosogatógépre is hatással van, hiszen a legtöbb mosogatógép nem maga melegíti fel a vizet. Annak biztosításához, hogy a víz a lehető legforróbb legyen a kezdettől fogva, folyasd a csapot a mosogatógép elindítása előtt. Megtölthetsz például egy edényt főzéshez vagy egy vödröt a felmosáshoz víz takarékosság érdekében.

7. A legpiszkosabb tányérokhoz azt a Somat terméket ajánljuk, amely egy extra erővel ellátott  multifunkcionális mosogatógép-tabletta az odaégett ételek eltávolításához az edényekből és serpenyőkből. Állj ellen a kísértésnek – két tabletta használatától nem lesz az eredmény kétszer jobb. Pont ellenkezőképpen, a túlzott mosogatószer-használat maradványokat hagyhat maga után, ami nehezen távolítható el.

8. A legtöbb esetben kivárjuk, hogy a mosogatógép végezzen a szárító programmal a teljes ciklus befejezéséhez, azonban a legjobb, ha még nedvesen eltávolítjuk az odakozmált edényt. Így az odaégett maradékok, amelyek nem kerültek eltávolításra, puhák maradnak és egyszerűen letisztíthatók kézzel. A szárítási folyamat során „visszasülnek” az edényre.

Hogyan tisztítható meg egy odakozmált serpenyő a mosogatógépben?

Az odakozmált edények tisztításához szükséges fenti lépések nagy része a serpenyőkre is vonatkozik – ha rozsdamentes acélból készültek! Ha azonban edények vagy serpenyők galvanizált alumíniumból készültek, akkor nem szabad ezeket a mosogatógépben tisztítani. A tapadásmentes, teflonbevonatú edények és serpenyők mosogatógépben való tisztítása zökkenőmentes (ellenőrizd a fazék / edény alját, a csomagolást vagy a gyártó honlapját), azonban hagyd ki a 2. lépésben az acélból készült súrolószivacs használatát.

Hogyan tisztíthatók meg a nagyon piszkos tányérok a mosogatógépben?

Miután sikeresen megtisztítottál egy odakozmált edényt vagy serpenyőt, az egyszerű piszkos tányérok már meg se kottyannak, azonban jó néhány további dolgot szem előtt kell tartani:

1. A piszkos tányérokat csak akkor mosd nagy teljesítményű programmal, ha elég ellenállók a magas hőmérséklettel szemben.

2. Nem helyezheted fejjel lefelé az összes piszkos tányért, mint az edény vagy serpenyő esetében, ezért gondoskodj a megfelelő távolságokról. Például, hagyj üresen egy helyet két igazán piszkos tányér között.

3. Gondold újra mosogatógép-elrendezési szokásaidat, ha általában a felső részre helyezed a piszkosabb dolgokat. Például egy olyan kávésbögre, amelyet egy bögrés sütemény elkészítéséhez használtál, az alsó részre kerüljön, még akkor is, ha a felső részre szoktad helyezni azt.

4. A piszkos sütőedények makacssága felérhet az odakozmált edényekével és serpenyőkével, ezért áztasd be ezeket a fent leírtak szerint (csak vízben), amennyiben szükségesnek látod.

A kategóriához tartozó további tartalmak

  • A mosogatógép a legfenntarthatóbb módja a mosogatásnak?

    Ezért takarékosabbak a mosogatógépek a vízzel és az árammal.

  • Melyik mosogatógép-hőmérséklet jár a legnagyobb fogyasztással?

    Tudd meg, mikor kell felcsavarni a hőmérsékletet és mikor megfelelő egy egyszerű gazdaságos program.

  • Hogyan tudhatod biztonságban a poharakat a vízkőtől a mosogatógépben?

    Tudd meg, hogyan töltsd meg a mosogatógépet a törékeny poharak megvédéséhez, valamint mely mosogatószerek és adalékok szükségesek az optimálisan csillogó eredmények eléréséhez.

  • Hogyan szabadulhatunk meg a mosogatógép szagától?

    Tedd friss illatúvá a mosogatógépet ezekkel a hatékony szagtalanító tippekkel.

  • Hogyan töltsük meg a mosogatógépet a legjobb eredmény eléréséhez?

    Mi a helyes módja a mosogatógép megtöltésének? Sajátítsuk el a helyes módszert ezekkel a kiváló mosogatógép-megtöltési tippekkel.

  • Mi történik a mosogatógépben, miután becsuktad az ajtót?

    Hogyan működik egy mosogatógép és mi történik a belsejében? Az akciókamerák videóinak segítségével betekintést nyerhetünk!

  • Miért jobb a foszfátmentes mosogatószer a környezet számára?

    A mosogatószereket gyakran „foszfátmentes” címkével reklámozzák, azonban mit jelent ez?

  • Kemény vizes tippek mosogatógépéhez

    Tudd meg, mit tehetsz a vízfoltok és a kemény víz egyértelmű jelei ellen.

  • Tabletta, por vagy gél – a mosogatógéphez illő legjobb mosogatószer, és annak használata

    Mosogatószerek különböző méretekben és fajtákban kaphatók, de melyik illik leginkább hozzád? Tudj meg többet a Somat mosogatógép tabletta használatáról!

#ENJOYTOGETHER

  • Partnerségre léptünk a Kitchen Stories™ csapatával, hogy rátalálhass a tökéletes receptre, amellyel a következő összejövetelen leveheted vendégeidet a lábukról. Fedezd fel az összes receptet!

  • Ne keress kifogásokat! Mindig megvan rá a megfelelő apropó, hogy közösen elfogyasszunk egy finom ételt. Meríts ihletet!

  • Ki mondta, hogy a mosogatás csak unalmas lehet? Ezekkel a praktikákkal garantált a szórakozás! Nagy hatóerejű termékeinkkel pedig gyerekjáték a mosogatás! Próbáld ki most!